Реалізація основних напрямків виховної роботи у
2024-2025 навчальному році
Виховна робота як складова освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти має здійснюватись з чинними правовими документами:
- Конституції України;
- Закону України «Про фахову передвищу освіту»;
- Державної національної програми «Освіта» («Україна XXІ століття”);
- Указу Президента України від 18.05.2019 №286/2019 «Про стратегію національно-патріотичного виховання дітей і молоді на 2020-2025 роки»;
- Указу Президента України від 24 лютого 2022 року№64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні»;
- Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді».
Серед пріоритетних напрямів виховної роботи визначено такі:
- Національно-патріотичне виховання – пріоритетний напрям у національній системі освіти:
- утвердження української національної та громадянської ідентичності;
- усунення впливу держави-агресора в інформаційній, освітній, культурній сферах України;
- поширення інформації про ветеранів війни, формування в суспільстві традицій вшанування пам’яті загиблих ветеранів війни;
- формування готовності громадян до виконання конституційного обов’язку щодо захисту незалежності та територіальної цілісності України.
- Виховання здорового способу життя.
Одним із найважливіших завдань у 2024/2025 н.р. залишається фізична безпека та збереження життя і здоров’я учасників освітнього процесу. Важливо продовжити інформаційно-роз’яснювальну роботу з учнями щодо безпечної поведінки та алгоритму дій у певних ситуаціях(сигнал тривоги, перебування в укритті, виявлення невідомих предметів).
- Подолання негативних явищ: булінг, домашнє насильство, кримінальні правопорушення.
- Запобігання та профілактика кримінальних правопорушень.
- Вивчення та популяризація кращих педагогічних практик.
- Відзначення пам’ятних та ювілейних дат 2024-2025 н.р.
Пріоритетом стратегії виховання у цьому навчальному році слід вважати національно-патріотичне та громадянське спрямування.
Основними завданнями виховної роботи закладів загальної середньої освіти є формування життєвих компетентностей здобувачів освіти.
Особливо важливим стало продовжити формувати громадянина-патріота України, підготовленого до життя, з високою національної свідомістю, який здатний захищати Україну і будувати її майбутнє.
Система виховної роботи в закладах загальної середньої освіти має бути зорієнтована на формування національної ідентичності підростаючого покоління, патріотичної свідомості, здатності до самореалізації та самовдосконаленні.
Рекомендуємо такі сучасні форми методичної роботи з класними керівниками, вчителями-предметниками: «Мистецтво педагогічного спілкування», «Проєктна технологія: суть, досвід використання, перспективи», «Портфоліо класного керівника як засіб професійного розвитку»; круглі столи «Виховання на цінностях: нова якість виховного процесу в сучасній школі», «Толерантна педагогіка у виховному процесі», «Духовне виховання в школі».
Рекомендуємо:
- забезпечувати проведення загальнонаціональних заходів за загиблими внаслідок збройної російської агресії;
- формувати критичний фільтр протистояння російській ворожій пропаганді;
- спланувати роботу органів учнівського самоврядування відповідно до рекомендацій МОН України;
- передбачати заходи щодо зустрічі з волонтерами, відвідування учасників бойових дій, пам’ятних та ювілейних дат 2024-2025 н.р.;
- планування роботи здійснювати згідно з програмою «Нова українська школа у поступі до цінностей», «Виховання смисложиттєвих цінностей дітей та підлітків в умовах євроінтеграційного процесу»;
- виховання в учнів ціннісного ставлення до державних символів України, почуття власної гідності, обов’язків, прав і свободи людини та громадянина, відповідальності перед законом за свої дії.
У 2024-2025 н.р. заступникам директорів з виховної роботи, педагогам-організаторам, класним керівникам спрямувати свою роботу за такими напрямками:
- забезпечення умов для засвоєння учнями знань та розвитку їх здібностей;
- створення умов для організації змістовного відпочинку;
- профілактика булінгу, бездоглядності, проведення відповідних заходів;
- важливо тримати на контролі охоплення дітей позашкільною освітою, особливо підлітків, схильних до правопорушень та підлітків з девіантною поведінкою, дітей із сімей, батьки яких є учасниками бойових дій та зниклих безвісти; організацію змістовного дозвілля в позаурочний час.